EDUCATION

Education Partnership to Align Greater Dalton’s Talent Pipeline

CO-CHAIRS

Brian Cooksey, Shaw Industries

Joe Yarbrough, The Carpet & Rug Institute

  • Based on the Strive model of collective impact

  • Includes six key focus areas to ensure success for all students in our community, from cradle to career

    • Kindergarten Readiness

    • Early Grade Reading

    • Middle Grade Math

    • High School Graduation

    • Post-secondary Enrollment

    • Post-secondary Completion

  • The Education Partnership has collaborative action teams dedicated to each of these areas, made of volunteers from our community. Because of the work already being done in our community, we have combined Kindergarten Readiness and Early Grade Reading into Early Grade Education

  • An Education Leadership Council exists to provide direction and support for the collaborative action teams.

Education Leadership Council:

Anna Adamson
Don Amonett
Bob Bethel
Rob Bradham
Amanda Burt
Allyson Coker
Matt Evans
Tony Farrell
Michael Fennell
Rick Fromm
Judy Gilreath
Suzanne Harbin
Kent Harrison
Jim Hawkins
Stephanie Hogshead
Gina Kertulis-Tartar
Celeste Martin
Linda McEntire
David Moeller
Sophie Molaison
Tim Scott
Barbara Ward
Larry Winter

 

Early Grade Success:

Co-Chairs: Michael Fennell
Suzanne Harbin
Stephanie Hogshead

Amy Allen
Alice Ensley
Cindy Fujimoto
Judy Gilreath
Jim Hawkins
Lovey Mesco
Lizbeth Sanchez
Salena Weed
Margaret Ziesig

 

Middle Grade Math:

Co-Chairs: Anna Adamson

Stephanie Reynolds

Don Amonett
Leyner Argueta
Isabel Barajas
Monica Elrod
Tiffany Evans
Larry Farner
Nick Gewecke
Scott Houston
Brandi Moore
Tiffine Moreland
James Morrison
Jordi Motley
Penny Turso
Larry Winter
Brandy Wyatt

High School Graduation:

Co-Chairs: Bob Bethel

Sherri Travisano

Joe Barnett
Amanda Burt
Maggie Lyles
Tracy Mardis
Pam Massingale
Denise Pendley
Bob Pipkin
Chelsea Quarles
Robyn Rhodes
Tim Scott
Bree Walker
Jonathan Willard

 

Post-secondary Enrollment:

Co-Chairs: Dave Moeller

Barbara Ward

Tom Appelman
Jay Ashlock
Jason Gamel
Jennifer Howard
Katherine Logan
Linda McEntire
Anne McGaughey
Sophie Molaison
Alex Mora
Brynn Munro
Adrienne Palmer
Amy Poag
Laurie Wright

Post-Secondary Completion

Co-Chairs: Gina Kertulis-Tartar

Karen Whitfield

Kathy Coker
Jason Hopkins
Celeste Martin
Larissa McCutchen
Karen Rabren
Mallory Safley
Ginger Talley